Mount & Blade: With Fire and Sword

RPG tarzında strateji ve savaş oyunu
BİLGİ
  • Lisans Ücretsiz
  • Boyut 849 MB
  • Version 1.1.42
  • Dil İngilizce
  • Firma Paradox Interactive
İçinde Osmanlı İmparatorluğundan iki adet hanlığın da yer aldığı harika bir savaş oyunu.
İçinde Osmanlı İmparatorluğundan iki adet hanlığın da yer aldığı harika bir savaş oyunu.

Oyunumuz 17. yüzyılda Kırım Tatarları ile Zaporojya Kazakları'nın Polonya ile yaşadığı savaş sırasında, Polonyalı bir subayın etrafındaki olayları konu alıyor. Kazak Hetmanlığı, Polonya Cumhuriyeti, Rusya Çarlığı, İsveç Krallığı ve Osmanlı himayesindeki Kırım Hanlığı gibi seçeneklerden biri ile oyuna başlayabilir ya da kendi imparatorluğumuzu inşa edebilirsiniz. 

Oyunda bulunan 5 devletin kendine has özellikleri mevcut. Örneğin, Kırım Hanlığı at binmede ve yay kullanmada daha başarılı iken İsveçlilerin zırhlı birlikleri diğer ırklara göre daha üstün. 

Oyunun en güzel özelliği olarak şehirlerin bire bir olarak konum ve kültürel özelliklerinin haritalara yansıtılmış olması. Fethettiğiniz şehirlerde yeni bir yapılanmaya gidebiliyorsunuz. Askeri birlikler, eğitim için okullar, silah üretimi için fabrikalar gibi bir çok yeni yatırım yapabiliyorsunuz.

Oyun konu aldığı zamanı yansıtması adına silah ve mühimmat gibi olaylara daha gerçekçi yaklaşmış. Örneğin barut bazen patlamayabiliyor ya da şarjör değiştirmek bir hayli zamanınızı alıyor. Bir şarjör de bulunan mermi sayısı da oldukça az. Bu durum oyunu bir hayli gerçekçi bir hale sokuyor.

Oyunun bir diğer gerçeğe yakın özelliği ise kale kuşatmaları. Sadece kılıç gücü ile kale almanın yanında, kapı askerlerini rüşvet ile ikna etmeyi şehrin erzak yollarını kesme ya da içme suyunu zehirlemek gibi alternatifleriniz de mevcut. Daha komplike bir kuşatma gerçekleştirebilirsiniz.

Çok oyunculu oyun modunda ise 14 farklı haritada 8 farklı oyun seçenekleri üzerinden arkadaşlarınızla mücadele edebiliyorsunuz. Bu oyun modunun Captain Mod özelliği ile oyuna giren her bir oyuncunun emrine az sayıda asker veriliyor ve savaş alanında galip gelmeye çalışıyoruz. Askerlerinizi uzaktan yönlendirebilir ya da onların önünde savaşa katılabilirsiniz. Nasıl yöneteceğiniz ya da nasıl taktik vereceğiniz tamamı ile size kalmış.

Grafikleri çok başarılı olmasa da oyunun gidişatını olumsuz etkileyecek bir durumda değil. Yapımcılarının Türk oluşu, ilk oyunun yapım yerinin Ankara olması gibi oyuna merak uyandıracak unsurlar mevcut. Bu tür oyunların takipçileri için rahatlıkla deneyebilecekleri bir oyun. Şimdiden iyi eğlenceler.

 

Daha Fazla Göster
Mount & Blade: With Fire and Sword indir